Зміни клімату негативно позначаться на врожаї України через 10-20 років

Глобальне потепління поки не є катастрофою для України, однак може мати негативні наслідки в довгостроковій перспективі.

Таку думку висловила начальник відділу агрометеорології Українського гідрометеорологічного центру Тетяна Адаменко. Про це пише AgroPortal з посиланням на інтерв’ю експертки.

Вона зазначила, що північна півкуля і північні країни відчувають результати зміни клімату на собі більш сильно.

Середньорічна температура в північній півкулі за останні 30 років підвищилася на величину близьку до 1°С. В Україні це потепління вже перевищило 1°С. За останні 10 років воно досягло 1,6°С. Чотири попередні роки на планеті були найтеплішими“, — уточнила синоптик.

На її думку, такі зміни не є для нас катастрофою.

“Україна має можливості для розширення сільського господарства. Перш за все, для рослинництва. У нас збільшується кількість тепла по території країни. Чим більше тепла (це теж ресурс, як волога і корисні копалини), тим більше можливостей збільшити кількість культур”, – пояснила Адаменко.

Україна тепер може вирощувати культури, які притаманні південній Європі, чого раніше не було. Це рис, бавовник і кукурудза, яка ще 20 років тому в західних областях країни не визрівала. Зерно не встигало визріти через недостатність тепла. Також це стосується і соняшнику, який раніше вирощувався тільки в південно-східній частині країни. Зараз він вирощується на всій території України.

При цьому вона підкреслила, що можуть мати місце і негативні наслідки — посилення посушливості клімату.

Температура зростає, але річна кількість опадів, які ми отримуємо, практично не змінюється. У зв’язку з тим, що температура підвищується, відбувається більш інтенсивне випаровування. Це не означає, що Україна перетвориться на пустелю, але тенденція така є. Зокрема, якщо ми будемо отримувати таку ж кількість опадів, як і отримували, але при цьому температура буде зростати більшими темпами, то через 10-20 років у нас буде велика проблема з недостатньою кількістю вологи на полях“, — прогнозує синоптик.

За словами Адаменко, зараз вже можна говорити, що північний лісостеп Кіровоградської, Черкаської областей поступово переходить у південні райони. Там погіршується вологість ґрунту.

Не пропустіть:  Україна затвердила кліматичну політику на рівні ООН

«Не хочу сказати, що це катастрофа, але при таких темпах, як зараз, через 10-20 років виникне проблема посилення посухи, яка негативно вплине на врожай», — додала вона.

Адаменко зазначила, що опустелювання може загрожувати крайнім південним районам Херсонської та Одеської областей.

«Наскільки все це швидко буде відбуватися, залежить від зростання температури. Відповідно, для зменшення зміни клімату потрібні адаптаційні заходи. Нові сорти, селекція, зрошення в будь-якому вигляді й розумні технології вирощування культур», — додала вона.

Нагадаємо, експерт розповів, як відобразиться зміна клімату на управлінні водними ресурсами в Україні.

Коментарі facebook

коментар

Post Author: ecoprostir