Громадські експерти презентували народним депутатам ключові пріоритети у сфері охорони довкілля.
Щоб зберегти довкілля і покращити екологічну ситуацію в Україні, слід імплементувати горизонтальні (посилити екологічний контроль та відповідальність за порушення природоохоронних норм) та секторальні реформи (налагодити ефективну переробку відходів, вдосконалити лісоохоронне законодавство тощо). На цьому наголосили експерти ГО “Екологія-Право-Людина” під час зустрічі з народними депутатами 24 вересня.
Горизонтальні зміни
Екологічна свідомість
76% опитаних вважають, що стан довкілля у певній мірі впливає на життя та здоров’я людей, при цьому більше 43% респондентів визнали, що спалюють суху рослинність, чим відповідно забруднюють атмосферу.
Екологічний контроль
Однією з причин високого рівня забруднення є недієвість екологічного контролю, який не дозволяє належним чином виявити порушення та винних осіб і притягнути їх до відповідальності.
Екологічний моніторинг
На сьогодні практично відсутні дані про стан елементів довкілля, про обсяги та джерела забруднення водних об’єктів, атмосферного повітря, ґрунтів.
Прозорість та підзвітність органів влади
В Україні не гарантовані належним чином права людини на доступ до екологічної інформації, на участь на участі в ухваленні рішень щодо довкілля.
Секторальні зміни
Управління відходами
Україна займає останнє місце серед європейських країн з управління відходами. У 2017 році в Україні утворилося 9,91 млн. т. побутових відходів, з них 9,25 млн. т. захоронено на сміттєзвалищах, що складає 93,3 % від загальної кількості утворених відходів.
Охорона дикої природи
До 2020 року, відповідно до Державної стратегії регіонального розвитку, необхідно підвищити показник заповідності із 7 до 15 %, але темпи заповідання вкрай низькі через тривалу процедуру погодження землекористувачів.
Зміна клімату
Нині в Україні відсутня єдина узгоджена політика з питань зміни клімату, а кліматичні заходи фактично не фінансуються з державного бюджету.
Лісове господарство
В Україні відсутня стратегія розвитку лісової галузі, лісове законодавство досі не узгоджене із земельним, природоохоронним, а більшість лісогосподарських норм та правил є застарілими.
Першим пріоритетом комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування є реформа екологічного контролю, запевнив голова комітету, народний депутат від “Слуги народу” Олег Бондаренко. За його словами, Кабінет Міністрів має прийняти постанову про скасування ліквідації Державної екологічної інспекції.
Другий пріоритет – вирішення проблеми з управлінням відходами. Найближчим часом маємо намір подати на розгляд пакет законопроектів у цьому напрямку. Сподіваємося ухвалити його до кінця року, – каже Бондаренко, додавши, що також готується законопроект про легалізацію видобутку бурштину.
Лакмусом ефективної співпраці влади з громадськістю буде ухвалення законопроекту про державний екологічний контроль, вважає заступник голови комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування, нардеп від “Слуги народу” Олександр Маріковський.
Ми залучаємо найкращі громадські організації, які реально готові долучитися до розробки якісних законопроектів, – додав він.
Детальніше із пропозиціями експертів до Верховної Ради в екологічному напрямку можна ознайомитися у “Програмі дій у сфері охорони довкілля для парламенту”.