Українці на день відмовилися від пластику

Фото: Роман Балук

Забруднення пластиком завдає значної шкоди довкіллю та здоров’ю людей в Україні та по всьому світу.

Для привернення уваги українців до проблеми забруднення пластиком, а також з нагоди Міжнародного дня відмови від поліетиленових пакетів, Програма розвитку ООН спільно з Міністерством екології та природних ресурсів України, міжфракційним об’єднанням депутатів «Зелена енергія змін» та Zero Waste Alliance Ukraine проводять акцію «День без поліетилену» в Україні.

Понад 100 магазинів, супермаркетів, кафе, аптек, навчальних закладів, ресторанів швидкого харчування та інших компаній долучилися до ініціативи щодо відмови від використання пластику на день, замінивши його більш екологічними альтернативами, повідомляє ПРООН в Україні.

У День без поліетилену 3 липня понад 100 магазинів, мереж супермаркетів, кафе, ресторанів, інших українських роздрібних мереж та установ здійснять перехід від використання пластикових пакетів, рукавичок, чашок, кришок, столових приборів та упаковки до більш екологічних варіантів. Зокрема, до акції долучилися супермаркети Auchan і Spar, хімчистки KIMS та інші компанії, включаючи книгарню «Є», Видавництво Старого Лева, IT-компанію UniSender, мережу ресторанів «Євразія» та багато інших.

Клієнти зможуть використовувати паперові або полотняні пакети для продуктів замість поліетиленових, кулінарні щипці – замість поліетиленових рукавичок для хлібобулочних виробів, а також купувати їжу та напої у власні багаторазові контейнери та чашки, отримуючи за це знижку. Спеціальні інформаційні кампанії проводяться у Львові, Житомирі, Києві, Ізяславі (Хмельницька область), Чорткові (Тернопільська область), Харкові, Асканії-Новій та інших містах. Із повним переліком організацій-учасниць можна ознайомитись за цим посиланням.

Кампанія проводиться в рамках проекту ПРООН «Підтримка Парламенту України з питань сталої енергетики та охорони довкілля», що реалізується за фінансової підтримки Швеції.

Пластик – дешевий і легкий матеріал. Ці характеристики сприяють його надлишковому виробництву. Як результат, світова спільнота нині зіткнулася з проблемою величезної кількості відходів пластику, лише невелика частина яких іде на переробку. Згідно зі статистичними даними Програми ООН з навколишнього середовища, щорічно майже 13 мільйонів тон пластику потрапляє до світового океану, що негативно впливає на біорізноманіття, економіку та добробут людей. Якщо не буде вжито рішучих дій, до 2050 року кількість пластику в океані перевищить кількість риби.

Зрештою, пластик також став частиною харчового ланцюга, адже  його споживає худоба та риби. Останні дослідження Всесвітнього фонду дикої природи показали, що ми щотижня споживаємо до 5 грамів пластику разом з водою, повітрям і продуктами харчування, 21 грам – щомісячно і 250 грамів – щорічно. Для порівняння, це означає, що ми з’їдаємо одну кредитну картку за тиждень, гребінець – за три тижні або вішак для одягу – за п’ять тижнів.

ПРООН підтримує Україну в удосконаленні її екологічної політики, підвищенні екологічної свідомості та покращенні інформаційно-аналітичного забезпечення з питань сталої енергетики та довкілля серед представників влади та суспільства, – зазначила Постійна представниця ПРООН в Україні Дафіна Ґерчева.

Кампанією «День без поліетилену» ми хотіли б заохотити кожного українця задуматись над шкідливим впливом пластику на економіку, навколишнє середовище і здоров’я кожної людини. Ми сподіваємось мотивувати більше людей надавати перевагу екологічним альтернативам. Але це лише перший крок. Використання багаторазової торбинки або чашки – це вагомий внесок, але щоб побачити реальні зміни, громадяни мають власною поведінкою створити попит як на сталий і екологічний бізнес та торгівлю, так і на ефективнішу систему управління відходами, – додала Ґерчева .

“Я закликаю всіх українців підтримати цю ініціативу, адже лише на перший погляд здається, що проблема з поліетиленом закінчується на смітнику, – сказав Остап Семерак, міністр екології та природних ресурсів України. – Наукові дослідження свідчать про інше. Давайте покажемо, що ми можемо відмовитись від поліетилену – і не тільки третього липня. Давайте не обмежуватись одним днем ​​у календарі, а зробимо це щоденною звичкою».

Сьогодні понад 60 країн світу впроваджують заходи щодо скорочення використання пластику, особливо поліетиленових пакетів. Ці практики включають добровільні угоди, повну або часткову заборону продажів, додатковий фінансовий збір для роздрібних продавців та інформацію для споживачів.

«Члени міжфракційного об’єднання депутатів «Зелена енергія змін» зареєстрували законодавчі ініціативи, спрямовані на обмеження обігу поліетиленових пакетів в Україні, – сказав Олексій Рябчин, співголова «Зеленої енергії змін». – Ми продовжуватимемо докладати зусиль для того, щоб Україна приєдналася до глобального блоку країн, які прагнуть зробити свою економіку та суспільство вільними від пластику».

Довідка:

Проект ПРООН «Підтримка Парламенту України з питань сталої енергетики та охорони довкілля» спрямований на підтримку членів парламенту і відповідних парламентських комітетів у здійсненні якісної аналітичної діяльності щодо покращення законодавства, організації консультацій та круглих столів для партнерів, розробки комунікаційних матеріалів та залучення зацікавлених осіб до обговорення питань енергетики й захисту навколишнього середовища. Проект впроваджується за фінансової підтримки Швеції.

Коментарі facebook

коментар

Post Author: ecoprostir