Ринок утилізації небезпечних відходів потребує більше «прозорості» – Семерак

В Україні є низка підприємств, які беруться за утилізацію ртутовмісних відходів, не маючи для цього жодних виробничих потужностей. Про це повідомив міністр екології Остап Семерак.

Він зазначив, що деякі суб’єкти господарювання, користуючись непрозорістю українського ринку небезпечних відходів, пропонують необґрунтовано низькі ціни на переробку та перевезення даного виду небезпечних відходів.

“Допорогова вартість утилізації однієї ртутної лампи в Україні складає не менше 7 гривень. Якщо нижче, то підприємство працює вже навіть не в нуль, а собі в збиток. Водночас тендери виграють фірми з пропозицією утилізувати ртутовмісну лампу за 1,5 чи 3 гривні, що є майже вдвічі нижче собівартості. Це “утилізація” на папері”, – розповів очільник Мінекології.

Семерак навів у якості прикладу ДП «Бондарівка» на Львівщині, яке має єдину в Україні сучасну лінію переробки металічної ртуті та забезпечує найвищий рівень екологічної безпеки при переробці ртутних ламп, але не працює на повну потужність через брак замовлень на утилізацію.

“Це унікальне для України підприємство збудоване за грантові кошти ЄС. Потужність лінії – 200 кг/год, що дозволяє практично повністю забезпечити відповідними послугами всі західні регіони України. Проте воно не працює на повну потужність. На жаль, причини не брак відходів, а непрозора конкуренція. Наприклад, є компанії, які уклали угоди із львівським підприємством, але не передали на переробку жодної лампи. Тобто договори з «Бондарівкою» укладалися виключно для можливості підписувати угоди про переробку відходів з тими, хто їх утворює”, – розповів Семерак.

Він наголосив, що сфера поводження з небезпечними відходами потребує невідкладних заходів для забезпечення прозорості ринку та створення інвестиційної привабливості.

“Недобросовісні підприємства мають бути позбавлені ліцензій. Це не той бізнес, який потребує захисту. Це шахраї, які користуються, що в Україні зараз діє мораторій на перевірку бізнесу”, – сказав Семерак.

Він зазначив, що і надалі буде наполягати на перегляді обмежень щодо перевірок ліцензіатів, які збирають, зберігають та утилізують небезпечні відходи.

Не пропустіть:  Протягом року лише одне підприємство скористалося екокредитом на модернізацію виробництва

У 2016 році Мінприроди перевірило 74 суб’єкти господарювання із 294, які мають ліцензії на провадження господарської діяльності зі здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.

За підсумками перевірок 45 підприємствам ліцензії було анульовано, а ще 29 підприємств отримали розпорядження про усунення порушень.

 

Коментарі facebook

коментар

Post Author: ecoprostir