На засіданні Асамблеї ООН з навколишнього середовища, яке відбувалося із 4 по 6 грудня 2017 року у Найробі (Кенія), було ухвалено нову резолюцію щодо “Пом’якшення наслідків та обмеження забруднення довкілля у районах, вражених збройними конфліктами та тероризмом”. Її ухвалення було ініційовано Україною, Норвегією та Іраком.
Як пояснив міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак, дана резолюція є продовженням раніше ініційованої Мінприроди України та ухваленої на засіданні у травні 2016 року резолюції щодо “Захисту довкілля в районах, вражених збройними конфліктами”.
“Нова резолюція визначає подальші механізми вирішення проблеми шкоди довкіллю, завданої військовими діями, зокрема, можливість направлення спеціальних термінових місій на постраждалі території та надання відповідної допомоги“, – пнаписав Семерак.
При цьому міністр зазначив, що новий документ допоможе Україні посилити увагу міжнародної спільноти до проблем із довкіллям на Донбасі, які виникли у результаті тривалих бойових дій.
“Це посилить роботу української сторони та дозволить залучити ще більше експертів і міжнародних місій до моніторингу стану довкілля на Донбасі. Допомога нам знадобиться і в процесі подолання негативних наслідків для природи по завершенню військового конфлікту. В ООН добре усвідомлюють, якої непоправної шкоди можуть завдати бойовики довкіллю України та всієї Європи”, – резюмував Семерак.
Нагадаємо, саме Україна на передостанній Асамблеї ООН з навколишнього середовища у травні 2016 року ініціювала ухвалення резолюції “Захист довкілля в районах, вражених збройними конфліктами”.
Це був перший документ, який за останні 20 років привертає увагу міжнародної спільноти до захисту довкілля у зонах збройних конфліктів.
До резолюції, прийняття якої було ініційовано делегацією України, як співавтори приєдналися ЄС, Канада, Ліван, Норвегія, ДРК, Ірак, Південний Судан та Йорданія.
У рамках реалізації документа Програма ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) надаватиме посилену допомогу країнам, які постраждали у результаті збройних конфліктів, зокрема, шляхом проведення постконфліктних оцінок довкілля та його відновлення.
Також разом з ЮНЕСКО ЮНЕП співпрацюватиме у напрямку захисту природних об’єктів Світової спадщини та взаємодіятиме з Комісією ООН з міжнародного права.